Vitajte


Vážení rybári, vítame vás v novom internetovom priestore, ktorého cieľom je sprostredkovať vám zaujímavé informácie a novinky z rybárskeho prostredia, ako aj množstvo doplnkov, ktoré určite ocenia aj poľovníci a turisti.

streda 16. novembra 2011

Lov na Dierkach (Vertikálna prívlač)

Lov na dierkach už dávno nie je iba záľubou pár nadšencov, ale vďaka rozmachu mnohých súkromných komerčných rybníkov sa lov na dierkach stal obľúbeným a dostupným spôsobom lovu pre veľkú časť milovníkov prívlače. V úvode tohto článku pokladáme za dôležité pripomenúť, že na zväzových vodách je tento spôsob lovu zakázaný, čo nám však nebráni, aby sme si nerozobrali potrebnú výbavu vďaka ktorej budete o kúsok pred vašimi rybárskymi kolegami.

Výbavu na lov na dierkach by sme mohli rozdeliť do 2 kategórií. Prvú kategóriu by sme mohli nazvať improvizované rybárske potreby, patria sem rybárske prúty, ktoré boli pre lov na dierkach špeciálne vyrobené z inej rybárskej výbavy. Najčastejšie sa jedná o upravené špice na Feeder ku ktorým je upevnený malý rybársky navijak. S touto rybárskou výbavou si dokážete na rybách užiť kopec zábavy a pokiaľ si plánujete tento druh rybolovu vyskúšať vstupné investície sú skutočne malé. Ako navijak môžete použiť akýkoľvek malý rybársky navijak, najčastejšie sa používajú bežné modely vo veľkosti 1000.

Pokiaľ Vás však lov na dierkach stále láka a máte s ním už aj svoje skúsenosti pravdepodobne siahnete po výbave, ktorá je na tieto účely špeciálne určená. Pre potreby tohto článku nám chalani z www.slaviaryby.sk zapožičali výbavu na lov na dierkach. Moderné rybárske prúty určené na tento spôsob lovu obsahujú viaceré výmenné špice rôznej tvrdosti. ( obrázok 1 ) Okrem bežných výmenných špíc, ktoré skutočne veľmi pripomínajú špice na feeder však rybársky prút na dierky obsahuje aj jednu špeciálnu špicu, ktorá je určená pre použitie s Indikátorom záberu. A práve tento spôsob lovu s ktorým má skúsenosti len minimum rybárov sme sa vám rozhodli predstaviť. Najväčším problémom býva vymyslieť ako indikátor záberu upevniť. Existujú totiž špeciálne úchyty, ktoré sa však veľmi ťažko zháňajú, ale dajú sa veľmi jednoducho nahradiť obyčajnou ventil-gumičkou. (odporúčame Vám využiť túto radu. obrázok 2 ) Tento systém Vám pri vertikálnej prívlači úmožní vidieť aj veľmi jemné zábery a dokážete mať prehľad o tom čo sa deje pod ľadom. Jemný indikátor záberu využije každý kto už zažil pri love na dierkach, ako jemne môže v zime vyzerať aj záber kapitálneho pstruha či šťuky.


Nemusíte sa báť zničenia indikátoru, nakoľko prenesením váhy rybu už zdoláva pevnejšia časť prútu a ak by sa mu predsa len niečo stalo, jedná so veľmi lacný rybársky doplnok, ktorý zoženiete za pár centov, dokonca ho dakážete nahradiť podobným pružným materiálom s očkom, viac vám možno povie fotografia. ( obrázok 3 ) Dúfame, že článok bol pre Vás prínosom a dokážete si lov na dierkach predstaviť znova trochu reálnejšie. Pre tých, ktorým tento systém stále nie je jasný prikladáme jednoduchú grafickú schému. ( obrázok 4 )


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára